Warsztat Terapii Zajęciowej w Drzewicy to instytucja – placówka, która została stworzona dla młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną oraz fizyczną.
W warsztacie osoby niepełnosprawne pokazują, że potrafią i chcą tworzyć. Terapia przez pracę daje im poczucie bycia potrzebnym, umożliwia realizację własnych pasji i umiejętności. Warsztat to również możliwość pełnienia różnych ról społecznych i wnoszenia własnego wkładu w życie lokalnej społeczności. Uczestnictwo w warsztatach to dla osób niepełnosprawnych możliwość wyrażania siebie poprzez różne formy aktywności: śpiew, taniec, rysunek, prace ręczne, prace graficzne, kulinarne i wiele innych, w których czują się dobrze, swobodnie, bezpiecznie i twórczo. Terapia społeczna oraz aktywizacja zawodowa, pozwalają osobom uczęszczającym na warsztaty wyzwolić się ze swojej niepełnosprawności oraz uciec od monotonii czterech ścian w zaczarowany świat, jaki niesie ze sobą każdy dzień spędzony wspólnie z przyjaciółmi.
Warsztat Terapii Zajęciowej w Drzewicy, mieści się na ulicy Braci Kobylański 26. Rozpoczął swoją działalność 15 grudnia 2005 roku. Jest przeznaczony dla osób niepełnosprawnych, które znajdują się w wieku produkcyjnym ze wskazaniami do terapii zajęciowej, zawartymi w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności wydanym przez właściwy organ. Jednostką prowadzącą Warsztat jest Urząd Gminy i Miasta w Drzewicy. Rada Gminy i Miasta Drzewica jednogłośnie głosowała za utworzeniem tej placówki i dnia 13 października 2005r powstała uchwała w sprawie utworzenia Warsztatu Terapii Zajęciowej i zatwierdzeniu jej statutu. Wtedy rozpoczęły się intensywne przygotowania. Okazały się one skuteczne, gdyż 15 grudnia 2005r. Warsztat Terapii Zajęciowej zainaugurował swoje funkcjonowanie. WTZ w Drzewicy jest jednostką organizacyjną Urzędu Gminy i Miasta w Drzewicy i działa na podstawie aktów prawnych dotyczących WTZ, takich jak:
Osoby, które chcą zostać uczestnikami WTZ muszą posiadać orzeczenie o niepełnosprawności oraz uwidocznione w nim wskazania do uczestnictwa w warsztatach terapii. Wiek osoby zgłaszającej chęć udziału w zajęciach musi mieścić się w granicach wieku produkcyjnego, tj. do 60 lat w przypadku kobiet i do 65 lat w przypadku mężczyzn. Dolna granica wieku to 18 lat, gdyż do tego wieku istnieje obowiązek nauki w szkole.
W WTZ w Drzewicy terapią objętych jest 25 osób niepełnosprawnych z terenu gminy i miasta Drzewica, Uczestnicy mieszkający poza terenem gminy dowożeni są na zajęcia specjalnym busem przystosowanym do przewozu osób niepełnosprawnych. Transport pokrywany jest ze środków warsztatu.
Celem Warsztatu utworzonego w Drzewicy jest rehabilitacja osób z dysfunkcją narządu ruchu, upośledzeniem umysłowym, chorobą psychiczną - poprzez pomoc w osiągnięciu przez uczestnika warsztatu poziomu wyższego niż ten, jaki ustalono przed rehabilitacją tj. tak wysokiego, jak pozwalają na to jego indywidualne cechy psychiczne i somatyczne, przy wykorzystaniu wszystkich możliwych metod i środków oddziaływania. Najważniejszym zadaniem Warsztatu Terapii Zajęciowej jest prowadzenie procesu rehabilitacji uczestników tak, by osiągnęli możliwie najlepszy stopień przystosowania do pracy i życia społecznego.
W rehabilitacji osób z dysfunkcją narządu ruchu są brane pod uwagę ich specyficzne trudności psychofizyczne i potrzeby życiowe, które można podzielić na trzy grupy:
Poszczególne grupy wyżej wymienionych potrzeb życiowych wyznaczają cele rehabilitacyjne osób z dysfunkcją ruchu w warsztatach. W rehabilitacji osób z niepełnosprawnością umysłową, psychiczną brane są pod uwagę ich specyficzne trudności w komunikowaniu się z otoczeniem i zabezpieczeniu potrzeb życiowych zahamowanych przez niepełnosprawność.
Realizacja tych celów odbywa się poprzez:
W warsztacie terapii zajęciowej w Drzewicy zajęcia rehabilitacyjne prowadzone są zgodnie i indywidualnym programem rehabilitacji przygotowanym dla każdego uczestnika przez radę programową. Program taki określa w szczególności formy terapii oraz ich techniczne i organizacyjne dostosowanie do sprawności psychofizycznej uczestnika, przewidywany zakres terapii, zakres i metody nauki zaradności osobistej, formy współpracy z rodziną lub opiekunami. Rada programowa składa się z pracowników zatrudnionych w tej placówce są to specjaliści do spraw rehabilitacji i rewalidacji, instruktorzy terapii zajęciowej, psycholog oraz kierownik placówki. Rada programowa opracowuje corocznie indywidualne programy rehabilitacji dla każdego uczestnika warsztatu i wskazuje osoby odpowiedzialne za ich realizację. Natomiast raz na pół roku zbiera się i dokonuje okresowej – kompleksowej oceny realizacji indywidualnego programu rehabilitacji uczestnika warsztatu i zajmuje stanowisko w kwestii osiągniętych przez niego postępów w rehabilitacji. Kompleksowa ocena dokonywana jest na podstawie oceny:
Pokaż rejestr zmian
Data | Osoba dokonująca zmian | Opis zmiany |
---|---|---|
28.02.2014 12:05:39 | Jolanta Zawadzka | dodano stronę |